Miedziany kubek co do zasady kojarzymy jako niezastąpione naczynie dla znanego na całym świecie Moscow Mule. Niejedną osobę zapewne ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi.

Alkohol i marketing, czyli kto wetknął muła do kubka
Dziś nie można już stwierdzić dokładnie, jak to wszystko się zaczęło. Wersji wydarzeń krąży wiele. Rzecz miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Los Angeles i była związana z pojawieniem się na amerykańskim rynku rosyjskiej wódki, dziś bardzo znanej marki, ale wówczas niespecjalnie atrakcyjnej dla Amerykanów, którzy gustowali w nieco niższych woltażach. Po krótce: dwóch restauratorów, niezadowolonych z niskiej sprzedaży promowanych przez swoje lokale napojów (jeden to wspomniana rosyjska wódka, drugi to piwo imbirowe) postanowiło zewrzeć szyki i wspólnie zadziałać w kierunku zwiększenia prosperity. Wespół z jeszcze jedną tajemniczą osobą, o której wieść gminna niesie, że miała w posiadaniu odziedziczone spore ilości miedzianych kubków, opracowali nową recepturę koktajlu, który następnie prężnie reklamowali wśród innych restauratorów. Pomysł chwycił, a dziś zaliczany jest w poczet koktajli klasycznych, czyli takich, które w swoim menu ma każdy szanujący się bar czy restauracja. Choć w nazwie mamy Moskwę, drink jest stuprocentowym Amerykaninem.
Co się tyczy samej miedzi
Metal o wszechstronnym zastosowaniu w przemyśle, rolnictwie, ochronie zdrowia i sztuce, w domach jakoś się nie przyjął. Wygnany na peryferia naszego zainteresowania przez aluminium, stal nierdzewną czy nawet plastik, jest jak Kopciuszek – niedoceniony pomimo niewątpliwie wysokiej wartości. Jej bliskie złotu i srebru właściwości plasują miedź jako ich sąsiadkę w tabeli układu okresowego. A mówimy nie tylko o typowo metalowych cechach. Od zarania dziejów (starożytny Egipt) znano właściwości antyseptyczne tego pierwiastka. I choć potem na długie wieki o tym zapomniano, dziś miedź ze względu na silne działanie antybakteryjne wraca do łask. Można znaleźć coraz więcej informacji, na przykład o oczyszczaniu wody w miedzianych naczyniach. Nie jest natomiast niczym nowym jej nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Jako składnik żywności (występujący m.in. w płatkach owsianych, kakao czy orzechach) wspiera nasze ciało od stóp do głów, poczynając od produkcji hemoglobiny we krwi, na wsparciu działania mózgu kończąc.
Miedź cudowna, ale nie zawsze wskazana
Po latach i wielu badaniach naukowych wiemy, że miedziany kubek w połączeniu z alkoholem nie był dobrym pomysłem. Miedź niestety wchodzi z nim w reakcję, co jest niekorzystne dla zdrowia. Dlatego na rynku można spotkać naczynia miedziane różniące się od siebie wykończeniem wewnętrznej powłoki. Te, które przeznaczone są do oczyszczania wody, są faktycznie w stu procentach miedziane. Kubeczki do Moscow Mule (podobnie jak i inne barmańskie akcesoria wykonane z miedzi) powinny być wewnątrz wykonane z nierdzewnej stali. Takiej, która jest neutralna w zetknięciu z alkoholem i dzięki temu całkowicie dla nas bezpieczna.
Poznaj naszą kolekcję gift boxów z miedzianym kubkiem!
Gift box z miedzianym kubkiem w roli głównej to hit sezonu i świetny wybór na prezent.
Listę rozpoczyna nasz sztandarowy zestaw Moscow Mule
Box Moscow Mule
